ARCHIWUM

tel. (12) 636 87 71

Lekka atletyka wróciła do Krakowa!

Po dwóch latach przerwy do grona zawodów Akademickich Mistrzostw Małopolski powróciła lekka atletyka. W rywalizacji międzyuczelnianej wzięło udział ponad 250 uczestników z 8 małopolskich uczelni. Najwięcej medali zdobyli reprezentanci krakowskiego AWF, a drużynowego mistrzostwa broniły zawodniczki krakowskiego AWF oraz reprezentanci Politechniki Krakowskiej.

10 maja to był ważny dzień dla małopolskich lekkoatletów. Większość z nich po raz pierwszy w tym sezonie pojawiło się na stadionie, by rywalizować w zawodach. Akademickie Mistrzostwa Małopolski zostały organizowane w 24 konkurencjach (11 kobiet i 13 mężczyzn), były to różnego rodzaju biegi, rzuty i skoki. Po raz pierwszy do zapisów i wyników został użyty przez organizatorów system Domtel, co usprawniło zgłoszenia, jak i komunikat końcowy z poszczególnymi wynikami. Każda z ośmiu uczelni miała szansę zgłosić dowolną ilość reprezentantów, mając równocześnie na względzie fakt, że tylko 2 najlepsze wyniki z każdej konkurencji punktowały do klasyfikacji drużynowej. Wyjątkowo liczną grupą, bo aż 54 osób, była reprezentacja Politechniki Krakowskiej.

Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godzinę 16:00. Największą popularnością cieszył się bieg na 100m, w którym wystąpiło aż 29 kobiet i 30 mężczyzn. Najlepszą zawodniczą w tej konkurencji okazała się Klaudia Siciarz (czas: 11.96) z AWF Kraków,  która reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w biegu na 100 metrów przez płotki. Najszybszym sprinterem został Jakub Stolarski (czas: 11.19) studiujący na co dzień na Wydziale Mechanicznym PK. Na najdłuższym dystansie Akademickim Mistrzem Małopolski został student UEK – Wiktor Antosz (czas: 9:13,90).

Niezwykle ciekawa rywalizacja miała miejsce na dystansie 200m. Triumfator biegu na 100m musiał tym razem ustąpić miejsca na podium Jakubowi Olejniczakowi z AWF Kraków. Wśród pań najszybsza na tym samym dystansie okazała się Aleksandra Wsołek z Uniwersytetu Pedagogicznego (15.09.01), która wygrała z przewagą niecałych 0,2 sekundy.

– Cieszyć się trzeba przede wszystkim z tego, że po 3 latach zawody lekkoatletyczne w ramach AMM wreszcie się odbyły. Ten start dla uczelni oraz zawodników był bardzo ważny w kontekście przygotowania do AMP odbywających się w dniach 20-22.05.2022 w Poznaniu bo przecież każda z uczelni tam startujących będzie próbowała nawiązać walkę o lepsze wyniki czy medale – podsumował Jakub Mantorski, trener reprezentacji AZS UP Kraków – Osobiście liczę na dobry start zawodniczek naszej uczelni. Chciałbym podziękować trenerom klubowym, którzy mają bardzo duży wkład w przygotowanie zawodniczek na te zawody.

Rywalizacja biegowa odbyła się wśród również na dystansach 400 m, 800 m i 1500 m. Wisienką na stadionowym torcie były sztafety 4×100 m kobiet i mężczyzn. W biegu na 400 m najlepsi byli Agnieszka Hyrnik z UJ i Patryk Marmon z PK, na dystansie 800 m – Monika Małek z PK i Paweł Zabagło z AWF, a na 1500 m kobiet: Emilia Małek, Szymon Zięba z AWF.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI: AMM w lekkiej atletyce

Zacięta walka miała również miejsce w konkurencjach technicznych. W skoku w dal kobiet najdłuższy skok oddała Angelika Faka z Akademii Górniczo-Hutniczej (5,46 m), a wśród panów z wynikiem 6,43 m wygrał Wojciech Galik z AWF Kraków. W skoku wzwyż bezkonkurencyjny okazał się Filip Kostkiewicz z Politechniki Krakowskiej (195 cm), który wygrał z przewagą 20 cm nad drugim Maciejem Sychtą z CMUJ. Wśród kobiet rywalizację wygrała Aleksandra Ślusarczyk z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego (145 cm).

Wśród konkurencji technicznych odbyły się również zawody w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem oraz trójskok. Wśród miotaczy zwyciężyli Dominik Tomalczyk z AGH i Ewa Mirek z UJ. Oboje jako jedyni przekroczyli granicę 11 metrów w swoich konkurencjach. W rzucie oszczepem najlepsi byli reprezentanci AWF – Beata Skraba (40,96 m) i Jakub Kusiak (54,19 m). Natomiast dysk najdalej poszybował z rąk Kamili Kalawskiej z UJ (30,76 m) oraz Andrzeja Dudziaka z AGH (29,80 m). Trójskok był drugą dyscypliną po biegu na 3000 metrów, które odbyły się tylko w męskiej klasyfikacji. Tu prym wiódł Wojciech Galik z AWF (13,43 m), który pokonał uczelnianego kolegę Michała Szumca o 5 cm.

W klasyfikacji generalnej tytuły najlepszych drużyn obroniły zarówno AWF Kraków wśród kobiet oraz Politechnika Krakowska wśród mężczyzn.

– Tegoroczne AMM w lekkiej atletyce były niezwykle ciekawe i ekscytujące dla naszego zespołu. W ostatnich dwóch latach nasza reprezentacja zdobyła Akademickie Wicemistrzostwo Polski, a rok później brązowy medal AMP wśród uczelni technicznych. Byliśmy więc zdeterminowani do tego, aby obronić Akademickie Mistrzostwo Małopolski, a jednocześnie sprawdzić się przed kolejnymi, bardzo ważnymi dla nas AMPami. Jesteśmy zadowoleni, bo wykonaliśmy plan w 100%, ale nie osiadamy na laurach. Przed nami zgrupowanie w Szczyrku i trudna decyzja w jakim składzie ostatecznie pojedziemy do Poznania. – mówił Krzysztof Pszczółka, kapitan zespołu, Prezes AZS Politechniki Krakowskiej oraz Członek Zarządu AZS Kraków.

Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.