ARCHIWUM

tel. (12) 636 87 71

Historyczne zwycięstwo AGH na pierwszych AMM w unihokeja!

W 13 stycznia 2024r. w hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Piastowskiej 26a, odbyły się pierwsze zawody unihokeja drużyn mieszanych w ramach Akademickich Mistrzostw Małopolski. Do zawodów przystąpiło pięć zespołów, spotkania odbywały się systemem „każdy z każdym”.

Turniej rozpoczął się o godzinie 9.30, kiedy na parkiecie pojawiły się pierwsze zespoły: Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Jagielloński. Pierwsi zwycięstwo odnotowali zawodnicy z AGH. W spotkaniu numer dwa zmierzyły się ze sobą zespoły Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.  Zwycięstwo odniosła drużyna AWF z ostatecznym wynikiem 16:0. W kolejnym pojedynku lepsza okazała się drużyna UEK, pokonując przeciwników z UJ 8:2. W czwartym spotkaniu zmierzyli się zawodnicy z AGH oraz UKEN. Zeszłoroczni zdobywcy Pucharu AZS Kraków w unihokeja (AGH) wygrali z drużyną UKEN 21:0. W szóstym meczu drużyna AWF ulega przeciwnikowi z UEK 2:6.

W następnym pojedynku do walki stanęły ekipy z UJ oraz UKEN (3:1). Był to bardzo wyrównany mecz, Uniwersytet Jagielloński wcale nie miał łatwej przeprawy z UKEN, który mocno i długo stawiał opór. W drugiej połowie meczu zawodnicy z powodu obustronnych kar zmierzyli się ze sobą w niecodziennej formacji 2 na 2.

Mecz AGH z UEK miał zdecydować o tym, która drużyna stanie na najwyższym stopniu podium. Wiadome było, że ten pojedynek będzie zacięty i przyjemny dla kibica. W końcu obie ekipy to zeszłoroczni medaliści Akademickich Mistrzostw Polski (AGH 1.miejsce, UEK 3. miejsce) Ostatecznie wygrało AGH 8:2. W kolejnym starciu zobaczyliśmy AWF oraz UJ. W tym spotkaniu zawodnicy UJ musieli uznać wyższość AWF, przegrywając 1:8. Mecz UKEN – UEK zakończył się wynikiem 13:1 na tablicy.

Ostatnim spotkaniem był mecz AGH – AWF. Chyba nikt się nie spodziewał, że Akademiccy Mistrzowie Polski będą mieć problemy z wygraniem tego meczu. Spotkanie było bardzo wyrównane i toczyło się na zasadzie bramka za bramkę. Pierwszy na prowadzenie wyszedł AWF po strzale Mateusza Bratnickiego, jednak szybko na to odpowiedziało AGH, strzelając na 1:1. Następnie na prowadzenie wyprowadził AGH Rafał Żabówka popisując się strzałem zza połowy. Niefortunna bramka samobójcza sprawia, że znowu mieliśmy remis (2:2). Następnie dzięki wykorzystanemu rzutowi karnemu przez zawodnika AGH Mateusza Rogosa szala zwycięstwa przeszła znowu na stronę AGH. Pierwsza połowa zakończyła się jednak wynikiem 3:4 na korzyść AWF Kraków. W drugiej odsłonie spotkania w 17. minucie bramkę na remis strzeliło AGH i wynikiem 4:4 zakończył się ten mecz. Z dorobkiem trzech zwycięstw i jednym remisem Akademia Górniczo-Hutnicza zdobyła 1. miejsce i tytuł Akademickich Mistrzów Małopolski.

AGH Kraków, fot. Okapi Stuidio Live
UEK Kraków, fot. Okapi Studio Live
AWF Kraków, fot. Okapi Studio Live

Klasyfikacja drużynowa Akademickich Mistrzostw Małopolski 2023/2024 w unihokeju: