Znakomita frekwencja na przełajach

17 listopada na terenie krakowskiej AWF odbył się I rzut Akademickich Mistrzostw Małopolski  sezonu 2021/2022 w biegach przełajowych. Jednocześnie swoją sportową przygodę rozpoczęli studenci I roku w ramach  „Cracoviady 2021”.  Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. We wszystkich czterech konkurencjach wystartowało aż 160 zawodników.

– Znakomita frekwencja podczas pierwszych zawodów wśród dyscyplin indywidualnych AMM w tym sezonie, to najlepszy prognostyk na następne rozgrywki. – podsumowała Edyta Wiencek, koordynator ds. AMM – Cieszymy się, że studenci są głodni sportowej rywalizacji, pokazuje to jak ważne są działania AZS i rozwój sportu akademickiego. Co więcej, mimo, że biegi są sportem indywidualnym, to w powietrzu czuć było duże wsparcie uczelnianych drużyn dla każdego z ich zawodników.

`W ramach AMM kobiety rywalizowały na dystansach: 1 km oraz 2 km , a mężczyźni na 2 km i 3 km. Wyniki w ich rywalizacji przedstawiają się następująco:

Klasyfikacja kobiet w biegu na 1 km:
1. KOCZANOWA Margarita – AWF Kraków
2. SOWA Oliwia – AWF Kraków
3. SZYMAŃSKA Dominika – UP Kraków

Klasyfikacja mężczyzn w biegu na 2 km:
1. ANTOSZ Wiktor – UEK Kraków
2. ZIĘBA Szymon – AWF Kraków
3. ZABAGŁO Paweł – AWF Kraków

Klasyfikacja kobiet w biegu na 2 km:
1. MAŁEK Monika – PK
2. HERÓD Magdalena – AWF Kraków
3. OSTROWSKA Dominika – AWF Kraków

Klasyfikacja mężczyzn w biegu na 3 km:
1. KOWALCZYK Andrzej – UJ
2. SUŁKOWSKI Rafał – UEK
3. SCHEIN Henning – CM UJ

Wszystkie wyniki są dostępne: WYNIKI – I RZUT AMM – biegi przełajowe

Pierwsza szansa na reprezentowanie uczelni

Równocześnie na linii startu pojawili się studenci, którzy po raz pierwszy zostali przyjęci na studia i po raz pierwszy mogli reprezentować swoją uczelnię. Taką szansę dają zawody CRACOVIADA 2021. W tym przypadku studentki pobiegły 1 km, a studenci 2 km, zgodnie z wymogami Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku. Warto zauważyć, że najlepsi biegacze z tej kategorii pojadą 3 grudnia do Lublina na finał OFISPR.

Klasyfikacja kobiet „CRACOVIADA”
1. SOWA Oliwia – AWF Kraków
2. SZYMAŃSKA Dominika – UP Kraków
3. KOWALCZYK Elżbieta – AWF Kraków

Klasyfikacja mężczyzn „CRACOVIADA”
1. ANTOSZ Wiktor – UEK
2. FILIPEK Krzysztof – PK
3. ADAMCZYK Jakub – AGH

Biegniesz sam, a zdobywasz punkty dla drużyny 

Oprócz klasyfikacji indywidualnych małopolskie uczelnie rywalizują również w klasyfikacjach drużynowych wśród kobiet i mężczyzn. Jak zawsze prym wiodły reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego, które dzięki dobrej postawie swoich zawodników wprowadziły drużyny na czołowe miejsca podium. Szyki krakowskiej AWF w męskiej „drużynówce” pokrzyżowali  reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej zajmując I miejsce. Miejsce na podium u panów uzupełniła Politechnika Krakowska.

Wśród kobiet od lat trwa dominacja AWF. Reprezentantki tejże uczelni zajęły I miejsce ze sporą przewagą nad konkurentkami. Solidne występy zaliczyły reprezentantki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego uzupełniając miejsca na podium. Drużynowe wyniki wyglądają następująco:

Klasyfikacja drużynowa kobiet po I rzucie:
1. AWF Kraków – 495 pkt.
2. CM UJ – 387 pkt.
3. UP Kraków – 367 pkt.

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn po I rzucie:
1. AGH Kraków – 438 pkt.
2. AWF Kraków – 424 pkt.
3. PK Kraków – 378 pkt.

Chcielibyśmy przy tym wydarzeniu wspomnieć o śp. Januszu Wolfie, którego pierwszy raz zabrakło w gronie organizatorów AMM.
___

Tekst powstał przy wsparciu Jakuba Mantorskiego – AZS UP Kraków

FOTO: Fernanda Olszewska, Okapi Studio