ZIMOWE AKADEMICKIE MISTRZOSTWA MAŁOPOLSKI

Małopolscy studenci nareszcie mogli rozpocząć międzyuczelnianą rywalizację 2021 roku. W ubiegłym tygodniu na stoku w Kluszkowcach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Małopolski. Pierwsze szlaki przetarli snowboardziści, by na następny dzień ustąpić swoim koleżankom i kolegom z narciarstwa.

Snowboardowa kadra na stokach

fot. D. Malczyk

W pierwszym dniu rywalizacji na starcie pojawiły się snowboardzistki i snowboardziści z ośmiu uczelni. W rywalizacji pań wzięło udział 31 zawodniczek w slalomie i 26 – w slalomie gigancie, natomiast panów było kolejno 31 i 32 zawodników. Każdy z zawodników miał szansę przejechać trasę dwa razy. W obu kobiecych konkurencjach widać było, że podium należy do trzech najbardziej wyróżniających się z tłumu, tj. Olimpii Kwiatkowskiej (AZS PPUZ N. Targ) – obecnej Akademickiej Mistrzyni Polski, Pauliny Pawlikowskiej (AZS UJ) – Akademickiej Wicemistrzyni Polski oraz jej siostry – Oliwii Pawlikowskiej (AZS PPUZ N. Targ), które równocześnie są reprezentantkami Polski i biorą udział w imprezach międzynarodowych. Różnica czasów między tymi trzema zawodniczkami w slalomie nie sięgnęła nawet 1 sekundy. Najlepszą z nich w slalomie i w slalomie gigancie była Oliwia Pawlikowska, która dojechała do mety w czasie 00:24:30 i 00:25:59 – slalom oraz 00:36:26 00:36:82 – slalom gigant. Drugie miejsce zajęła Paulina Pawlikowska, a trzecie Olimpia Kwiatkowska. Zaraz za podium stanęła Agnieszka Troszok (AZS AGH) oraz Joanna Zaryczny, która obecnie jest pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a w przeszłości była reprezentantką Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, nie było zaskoczeniem, że najlepszą kobiecą drużyną Małopolski miała barwy AZS PPUZ Nowy Targ.

fot. K. Tabor

Nie da się ukryć, że małopolskie studentki stoją na czele akademickiego snowboardu – w zeszłym sezonie 9 z 10 pierwszych miejsc Akademickich Mistrzostw Polski należało do naszych reprezentantek!

Niestety w tegorocznych AMM zabrakło obecnego Akademickiego Mistrza Polski i Małopolski w snowboardzie mężczyzn – Mikołaja Rutkowskiego, który zmienił AZS-owe barwy. W slalomie gigancie rządził Maciej Sroka z AZS AWF, który po dwóch zjazdach osiągnął rezultaty 00:35:15 00:35:61, w drugiej konkurencji Sroka nie dokończył II przejazdu, przez co nie został ostatecznie klasyfikowany. Za to równo w obu konkurencjach pojechał Jakub Luboński z AZS AGH, który w slalomie gigancie stanął na II stopniu podium (mimo, że w drugiej próbie miał najszybszy czas zawodów), a w slalomie wskoczył na I miejsce. Ten sam schemat miał Piotr Szwarc z AZS PK, który w obu konkurencjach gonił Lubońskiego, zajmując III i II miejsce. Do puli najlepszych w Małopolsce dołączył Filip Czapla (AZS PK) zajmujący III miejsce w slalomie, co zapewniło AZS Politechniki Krakowskiej tytuł Najlepszej drużyny Akademickich Mistrzostw Małopolski w 2021 roku.

WYNIKI ZAWODÓW AMM W SNOWBOARDZIE: SZCZEGÓŁY

Narciarze wrócili na akademicki stok

Na następny dzień w Kluszkowcach odbył się zawody narciarskie. Studenci z Małopolski w końcu doczekali się swojej międzyuczelnianej rywalizacji. W zeszłym roku coroczne święto akademickiego narciarstwa zostało przerwane przez początek pandemii. Organizatorzy Akademickich Mistrzostw Polski w Zakopanym zostali zmuszeni odwołać w ostatniej chwili zawody, ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną na świecie.

Wracając do Kluszkowców i Akademickich Mistrzostw Małopolski – zawodnicy potwierdzili swoją formę. Najlepszą z nich wykazał Norbert Wróbel (AZS AWF) wygrywając obie konkurencje – slalom i slalom gigant. Nie dał szans swoim rywalom, których bardzo dobrze już zdążył poznać podczas tegorocznego cyklu zawodów AZS WinterCUP, w który również wygrywa w klasyfikacji generalnej. Po piętach (a raczej nartach) depczą mu Paweł Jaksina (AZS PK) w slalomie gigancie i Stanisław Hejmo (AZS UJ) w slalomie, którzy zajmowali II miejsce na podium. Najlepszą drużyną AMM została Akademia Wychowania Fizycznego.

fot. D. Malczyk

W slalomie kobiet zwyciężyła Iga Wilczyńska (AZS AWF), zaraz za nią była Katarzyna Mirek z AZS UJ i jej koleżanka z jagiellońskiej drużyny Aleksandra Malinowska. Co ciekawe w slalomie gigancie II i III miejsce należy do tych samych pań – Mirek i Malinowskiej, natomiast na miejscu liderki pojawiła się Karolina Haratek (AZS CM UJ). W ostatecznej klasyfikacji zawodniczki AZS AWF poszły śladem kolegów z uczelni i wygrały klasyfikację drużynową.

WYNIKI ZAWODÓW AMM W NARCIARSTWIE: SZCZEGÓŁY

fot. K. Tabor

ŻYCZYMY POWODZENIA NA AKADEMICKICH MISTRZOSTWACH POLSKI!

Mamy nadzieję, że to był dobry trening przed AMP.

Akademickich Mistrzostw Polski w Snowboardzie, odbędą się 18.02-21.02.2021 r. – Wisła

Akademickie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim odbędą się 28.02-3.03.2021 r. Harenda- Zakopane

opracowała: Karolina Zarazka