ARCHIWUM

tel. (12) 636 87 71

SIATKARZE AGH NAJLEPSI W MAŁOPOLSCE

W weekend 6-7 marca 2021 na parkiet wrócili siatkarze z małopolskich uczelni. Rozgrywki Akademickich Mistrzostw Małopolski w piłce siatkowej mężczyzn miały swoją pierwszą (grupową) odsłonę jeszcze w grudniu zeszłego roku, ale przez obostrzenia rządowe organizatorzy musieli zrobić 3-miesięczną przerwę. Ostatecznie to zawodnicy AGH obronili tytuł Akademickich Mistrzów siatkówki.

W rozgrywkach brało udział 10 drużyn, z czego PWSZ Nowy Sącz został wykluczony z rozgrywek po oddaniu 2 meczów walkowerem. Uczestników podzielono na dwie grupy, które rozgrywały między sobą mecze do 2 wygranych setów. Nie da się ukryć, że faworytem turnieju była drużyna AZS AGH, która składa się w większości z I-ligowych zawodników. Fazę grupową zakończyli bez straty seta. W półfinale AGH zmierzył się z AWF, co komentuje Mateusz Bujarek – kapitan reprezentacji AWF Kraków:

– W dniu finału nie było tak łatwo jak w meczach grupowych. Z AGH w pierwszym secie walczyliśmy dzielnie ale nasze błędy niestety doprowadziły do porażki a o drugim secie ciężko cokolwiek powiedzieć, AGH po prostu pokazał, że jest lepszy.

AZS UR Kraków

Jego drużyna w następnym meczu o III miejsce, zmierzyła się z UR. W pierwszym secie wyszli na kilkupunktowe prowadzenie, które utrzymali do końca. Drugi set wygrali zawodnicy Rolniczego, co doprowadziło do tie-breaka. Ostatecznie to AWF stanął na ostatnim stopniu podium AMM.

Szybko odskoczyliśmy na 2-3 punkty przewagi, a to głównie zasługa Mateusza Zawojskiego, który na swoje barki wziął ciężar ataku i kończył wszystko czego się dotknął, co skutkowało naszym zwycięstwem. Podsumowując dzisiejszy dzień nie był łatwym dniem a to trzecie miejsce smakuje jak pierwsze – zakończył Bujarek.

AZS AWF Kraków

W grupie B rządził Uniwersytet Ekonomiczny, który również nie stracił ani jednego seta. Pozostał z tym bilansem aż do finału z AGH. Tam wystarczyło im sił tylko na wygranie pierwszego seta 25:23. Drugi set (14:25) i tiebreak (11:25) już należał do Akademików, którzy zwyciężyli cały turniej broniąc tym samym po raz kolejny tytułu Akademickiego Mistrza Małopolski.

Należy dodać, że rozgrywki regionalne są traktowane jako eliminacje do ogólnopolskich mistrzostw. Ostatecznie do Półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej awansowało 6 drużyn z 7 miejsc AMM, gdyż Uniwersytet Ekonomiczny jako organizator Finału AMP, będzie miał zapewnione miejsce w tymże finale.