Za nami rozgrywki Akademickich Mistrzostw Małopolski 2025/2026 w koszykówce kobiet i mężczyzn. W turniejach finałowych wzięło udział 8 najlepszych zespołów po fazie grupowej, rywalizując o tytuł mistrzowski oraz awans na Akademickie Mistrzostwa Polski. Turniej finałowy kobiet rozegrano 28 marca, natomiast finał mężczyzn odbył się dzień później.
Rywalizację wśród kobiet rozpoczęły mecze o miejsca V–VIII. W pierwszym z nich drużyna AGH pokonała zespół UKEN (71:18). W drugim spotkaniu tej fazy reprezentacja UJ zwyciężyła z zespołem UAFM (62:23).
W pierwszym półfinale koszykarki CM UJ pewnie pokonały drużynę URK (41:16). W drugim półfinale zespół PK wygrał z drużyną AKF (55:31) i zapewnił sobie miejsce w finale.
Mecz o VII miejsce wygrała drużyna UAFM, która pokonała UKEN (46:35). Spotkanie o V lokatę zakończyło się zwycięstwem UJ nad AGH (37:22).
W meczu o brązowe medale po walkowerze drużyny z URK to dziewczyny z AKF stanęły na najniższym stopniu podium.
W wielkim finale zmierzyły się drużyny PK oraz CM UJ. W decydującym spotkaniu turnieju, koszykarki PK zaprezentowały bardzo dobrą dyspozycję i pewnie zwyciężyły (70:39), zdobywając złote medale Akademickich Mistrzostw Małopolski.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA AKADEMICKICH MISTRZOSTW MAŁOPOLSKI 2025/2026 W KOSZYKÓWCE KOBIET:
- Politechnika Krakowska – awans na AMP
- Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – awans na AMP
- Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie – awans na AMP
- Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – awans na AMP
- Uniwersytet Jagielloński – awans na AMP
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
- Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej

Rywalizację w turnieju finałowym mężczyzn również rozpoczęły mecze o miejsca V–VIII. W pierwszym z nich drużyna PK pokonała zespół UAFM (74:58). W drugim spotkaniu tej fazy reprezentacja UJ zwyciężyła z drużyną AKF (59:55). Dzięki tym zwycięstwom zespoły PK oraz UJ zagwarantowały sobie udział w półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski, zaplanowanych na początek kwietnia.
W kolejnych meczach nie brakowało wspaniałych akcji i celnych rzutówi. W pierwszym z nich koszykarze AGH pokonali drużynę URK (107:64) i jako pierwsi awansowali do finału. W drugim półfinale zespół UEK wygrał z drużyną UKEN (80:65), zapewniając sobie miejsce w finale.
W meczu o VII miejsce drużyna AKF pokonała UAFM (81:65). Spotkanie o V lokatę zakończyło się zwycięstwem PK nad UJ (59:54).
W meczu o brązowe medale URK pokonał UKEN (87:45) i stanął na najniższym stopniu podium.
W wielkim finale zmierzyły się drużyny AGH oraz UEK. W decydującym spotkaniu turnieju koszykarze AGH zaprezentowali bardzo dobrą dyspozycję i zwyciężyli (98:63), zdobywając złote medale Akademickich Mistrzostw Małopolski.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA AKADEMICKICH MISTRZOSTW MAŁOPOLSKI 2025/2026 W KOSZYKÓWCE MĘŻCZYZN:
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – awans na AMP
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – awans na AMP
- Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – awans na AMP
- Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej – awans na AMP
- Politechnika Krakowska – awans na AMP
- Uniwersytet Jagielloński – awans na AMP
- Akademia Kultury Fizycznej
- Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
- Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pięć najlepszych zespołów kobiet i sześć najlepszych zespołów mężczyzn uzyskało awans do turniejów półfinałowych Akademickich Mistrzostw Polski. Gratulujemy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom sportowej postawy, zaangażowania oraz wysokiego poziomu rywalizacji podczas tegorocznych rozgrywek Akademickich Mistrzostw Małopolski w koszykówce.




















