ARCHIWUM

tel. (12) 636 87 71

Eliminacje do Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku 2022 za nami!

Między 11 a 20. listopada odbyły się coroczne zawody studentów pierwszego roku, którzy rywalizowali w takich dyscyplinach jak: koszykówka, siatkówka, futsal, biegi przełajowe, ergometr wioślarski, tenis stołowy i pływanie. Na najlepszych czekały medale oraz… awans na wielki Finał Igrzysk!

Cracoviada 2022 rozpoczęła się od zawodów w futsalu mężczyzn organizowanych w piątek 11 listopada. Na hali Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie cztery małopolskie Uczelnie walczyły o najważniejszą nagrodę turnieju: start na XIII Ogólnopolskim Finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku organizowanym w dn. 2-4 grudnia w Katowicach. Najlepszą drużyną okazał się zespół gospodarzy, czyli AZS UEK, natomiast na drugim miejscu uplasował się AZS AGH i kolejno AWF Kraków, a AZS UJ zakończył rywalizację na IV miejscu.

W drugim dniu Cracoviady sobotnie popołudnie poświęcone było pływaniu, gdzie studenci i studentki pierwszego roku walczyli o podium w czterech konkurencjach na dystansie 50 metrów – stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym. Połowa z przyznanych medali przypadła zawodniczkom oraz zawodnikom z AZS AGH (12/24) w tym 3 złote. Innymi uczelniami, których reprezentanci zajęli I. miejsce i uzyskali możliwość startu na finałowej imprezie były: Uniwersytet Pedagogiczny (2 złote medale), Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska oraz AWF Kraków.

W niedzielę 13 listopada na hali UEK odbyły się zawody z siatkówki kobiet i mężczyzn, zwieńczając pełen emocji pierwszy weekend Cracoviady. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn najwyższy stopień podium wywalczyli studenci i studentki AZS AWF Kraków, a więc to oni uzyskali awans na Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku w Katowicach. Siatkarki z AZS UEK zajęły II. miejsce, a tuż za nimi uplasował się AZS AGH. W rozgrywkach mężczyzn srebrny medal przypadł AZS AGH, a III miejsce zajęli siatkarze z AZS UEK.

Szczegółowe wyniki z pierwszych dni zmagań dostępne są na stronie AZS Kraków: TUTAJ

Kolejną indywidualną dyscypliną na Cracoviadzie 2022 były biegi przełajowe, które udało się zorganizować w środę 16. listopada przy współpracy z Politechniką Krakowską mimo niesprzyjającej pogody. Zaplanowano dwie konkurencje – bieg na 1km u kobiet oraz bieg na 2km u mężczyzn, w których złote medale wywalczyli reprezentanci AZS AGH – Paulina Kicilińska oraz Tomasz Paja. Na drugim miejscu u kobiet uplasowała się Maria Put (AZS UP), a trzecie miejsce wywalczyła Julia Szydłowska (AZS AWF). Natomiast w biegu na 2km u mężczyzn srebro wywalczył Wiktor Skimina (AZS PK), a brąz – Szymon Paja (AZS AGH). Ostatnim dniem Cracoviady 2022 była niedziela 20. listopada – kumulacja sportu akademickiego! Studenci pierwszego roku walczyli bowiem tego dnia o awans na Finały Igrzysk w trzech dyscyplinach: ergometrze wioślarskim, tenisie stołowym oraz koszykówce.

W turnieju tenisa stołowego u kobiet zwyciężyła Natalia Gajewska z Uniwersytetu Pedagogicznego, natomiast u mężczyzn był to Kamil Wodniak z Akademii Górniczo-Hutniczej i to oni będą reprezentować AZS Kraków na Ogólnopolskim Finale Igrzysk. Kolejne miejsca na podium zajęli odpowiednio: u kobiet – Zuzanna Kowalczyk (AZS UEK), Maria Gulba (AZS AGH), u mężczyzn – Wojciech Górecki (AZS UEK), Bartłomiej Wąs (AZS AWF).

Niedzielne popołudnie należało do ergometru wioślarskiego, w którym studenci oraz studentki pierwszego roku mogli powalczyć o medale w kategoriach: “lekka” (u kobiet
do 61 kg, u mężczyzn do 75kg) oraz “open”, czyli otwarte zgłoszenie niezależnie od wagi. Najszybszą wśród kobiet w wadze lekkiej była Paulina Juszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w kat. “open” – Sara Mikulska z Uniwersytetu Rolniczego. W zmaganiach mężczyzn złoto w obu kategoriach przypadło reprezentantom Akademii Górniczo-Hutniczej: w wadze lekkiej I. miejsce wywalczył Michał Chłopicki, natomiast w kat. “open” zwyciężył Hubert Nowak.

Ostatnią dyscypliną drużynową na Cracoviadzie była koszykówka. Zawody kobiet i mężczyzn zostały zorganizowane na hali AGH przy ul. Piastowskiej 26a, a wzięło w nich udział 6 drużyn męskich i 4 drużyny damskie. U Pań bezkonkurencyjna okazała się drużyna z AZS Politechniki Krakowskiej, która wygrała wszystkie mecze. U panów zdominował natomiast Uniwersytet Ekonomiczny, który przeszedł przez fazę grupową bez większych trudności, w półfinale pokonał Uniwersytet Jagielloński, a w spotkaniu o złoto zwyciężył z AGH 31:21.

Szczegółowe wyniki z drugiej części Cracoviady można znaleźć na stronie AZS Kraków: TUTAJ

Tegoroczna Cracoviada cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród studentów pierwszego roku, a każda z dyscyplin dostarczyła wszystkim wielu emocji i sportowej rywalizacji. Pewnym jest, że reprezentacja AZS Kraków na Ogólnopolski Finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku jest bardzo mocna, a więc trzymamy kciuki za wszystkich zawodników i jak najlepsze lokaty w finałowej imprezie w dn. 2-4 grudnia!