AGH najlepsze w Małopolsce!

Akademia Górniczo-Hutnicza nie ma sobie równych. Spośród wszystkich 12 uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Małopolski AGH dzierży prym od wielu lat. Sezon 2020/2021 przyniósł sporo niepewności, trudności oraz przerw w rozgrywkach, co nie przeszkadzało, by studenci z małopolskich uczelni stanęli do rywalizacji i walczyli o najwyższy stopień podium.

Rozgrywki AMM rozpoczęły się w listopadzie, a zakończyły w czerwcu. Można by zatem stwierdzić, że trwały przez cały rok akademicki. Nic bardziej mylnego – niestety wiele przerw spowodowanych sytuacją epidemiologiczną zmusiło organizatorów do niezliczonych zmian w terminarzach. Do końca kwietnia nie było możliwość przygotowania zawodów organizowanych w hali i na basenie, a te odbywające na zewnątrz miały ograniczenia ilościowe uczestników. Dodatkowo trzeba było dopasować daty do kalendarzy ligowych i Akademickich Mistrzostw Polski (często AMM są eliminacjami regionalnymi dla AMP). W tym miejscu jednak warto zaznaczyć, że mimo licznych przesunięć i przeciwności wszyscy zawodnicy i trenerzy byli cały czas gotowi do rywalizacji sportowej.

Do klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Małopolski w sezonie 2020/2021 zaliczono 26 konkurencji. W niektórych przypadkach AZS Kraków wypróbował nową formę rywalizacji. Na przykład w sportach drużynowych zostały zorganizowane turnieje, zamiast całorocznej ligi w systemie „każdy z każdym”. Dało to możliwość transmisji on-line, co zrekompensowało kibicom oglądanie meczów na żywo. Ostatecznie 11 zwycięstw należało do Akademii Górniczo Hutniczej, 5 złotych medali dla Akademii Wychowania Fizycznego, 4 dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, 3 dla Politechniki Krakowskiej oraz po 1 dla Uniwersytetu Ekonomicznego, PWSZ Tarnów oraz PPUZ Nowy Targ. Największą frekwencją, jak co roku, poszczycić się mogą sporty drużynowe, a w szczególności futsal mężczyzn oraz siatkówka kobiet i mężczyzn.

Ten rok był również wyjątkowy pod innym względem dla AZS Kraków. Z początkiem 2021 roku nastąpiło „przejęcie pałeczki” w roli koordynatora Akademickich Mistrzostw Małopolski. Janusz Wolf zrezygnował po 29 latach z pełnienia tej funkcji, a nowym koordynatorem została Edyta Wiencek, która na co dzień pracuje w biurze AZS Kraków i przez cały czas wspierała organizacyjnie AMM.

– Był to sezon, który nauczył nas szybkich reakcji na zmieniające się warunki. Zmiana niektórych form rozgrywek była uzależniona od aktualnych wytycznych epidemiologicznych oraz kierowana przede wszystkim zdrowiem i bezpieczeństwem wszystkich uczestników i osób zaangażowanych w rozgrywki. Zaczęliśmy wprowadzać zmiany organizacyjne, które będziemy kontynuować w sezonie 2021/2022 – zapowiedziała Edyta Wiencek. W imieniu AZS Kraków pragnę pogratulować wszystkim zawodnikom i trenerom osiągniętych wyników oraz podziękować za udział w rozgrywkach w minionym sezonie. Słowa uznania również kieruję do wszystkich sędziów, medyków i obsługi technicznej, bez których rozgrywki na pewno by się nie odbyły. Liczę, że sezon 2021/2022 przyniesie wiele niespodzianek i sportowych wrażeń, które wrócą wraz z studentami na krakowskie uczelnie.

 

>KLASYFIKACJA GENERALNA AKADEMICKICH MISTRZOSTW MAŁOPOLSKI 2020/2021<